קב חרובין בעיר הפשטות

זה קרה באחד מימי השגרה לאחרונה. זה לצד זה הם הגיעו לשם – למעון קדשו של כ"ק האדמו"ר מנדבורנא באניע שליט"א שברחוב ז'בוטינסקי בעיר הקודש צפת. העילה – כינוס חרום למען נזקקי העיר מטעם קופת עירנו – 'קופת צפת'. היו שם כ-40 רבני קהילות, ראשי ישיבות, ראשי כוללים, יושבי על מדין, ראשי עם-קודש. כולם נקבצו ובאו לך.

אבל התמונה הזו יותר משסימלה בעיניי אחדות מרגשת – מצב של "ויקח את האבן" כאשר האבנים של הצדיקים כולם נעשים אבן אחת – כאשר ישובים היו זה לצד זה רבנים המשתייכים ל'עדה החרדית' לצד רבנים השייכים לציבור הליטאי, ספרדי או חסידי – סיפרה התמונה סיפור אולי גדול הרבה יותר: סיפור פריחתה של עיר התורה והחסידות הגלילית (האברכים אצלנו – כבר כתבנו פעם – מכנים אותה: "הבירה החרדית בגליל"), בה מתגוררים כיום קרוב ל-4,000 משפחות חרדיות מכלל העדות, החוגים והקהילות כאחד יחד בראשות רבותינו רועי העיר שליט"א.

 

***

 

למעלה מיובל שנים חלפו מאז הוקם הכולל הראשון בצפת – כולל 'נחלת נפתלי' בראשות זקן רבני עיר הקודש הגאון רבי שמואל אביגדור פייבלזון שליט"א. מים רבים – אין מים אלא תורה – עברו בעירנו, והיום הרשימה – ברוך השם – ארוכה מספור ומוערכת בעשרות רבות של כוללים, בלעה"ר, בצפת וסביבתה. לצד ראש כולל 'ישיבת צפת' הגאון רבי אליעזר סדן שליט"א, נראה שם הגאון רבי יחזקאל שימון שליט"א – ראש כולל 'עמלים' בשכונת מאור חיים לצד ראש כולל 'רב פעלים 'הגאון רבי רונן יצחק שליט"א, ראש כולל צאנז הגה"ח רבי ישראל זאב הורוביץ שליט"א לצד הגאון רבי יעקב עמאר שליט"א – ראש כולל 'רבי מאיר בעל הנס', ועוד ועוד.

צפת – כיאה לה לעירו של מחבר השולחן ערוך, עיר עם שורשים עמוקים ואיתנים של הלכה, יראה וחסידות – מתכבדת ביבול תורני עשיר של עמלי תורה מופלגים שאין להם אלא קב חרובין של תשומת-לב ציבורית ודי להם בלימוד שקט בירכתי בתי המדרש של עיר הפשטות, השוקקים שאון של תורה ודעת.

והתמונה הזו, היא למעשה תמונה מרנינה שמייצגת את המהפכה הדרמטית שצפת חוותה בעשור האחרון. מתמצתת אפוא, אלפי מילים על עולם התורה הפורח בצפת ב'כותב בסמטאות'…

הרהרתי בעצמי: אשרייך צפת, אשריכם בניה-בוניה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רגע אחד!

קבל חינם את מגזין במה מדי שבוע!

מהווה הסכמה לקבלת דיוור. ניתן לבטל בכל עת.

מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה גיליון 75
דילוג לתוכן