וגם קורונה זכור לטוב

בצפת המאופיינת בשלווה יתירה ובנינוחות מתקשים לעכל ניחוח של היסטריה או פאניקה. החיים כאן, נוסח שוויץ, לא ממהרים להשתנות
המעמד האדיר בצפת בראשות רבן של ישראל מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א. צילום אלימלך גרסטל

בית הכנסת שבט-אחים, שכונת כנען. בר כל, אזור התעשייה. סופר-פארם, כנען. מקומות מוכרים מאוד לכולנו. מצטלצלים טוב מידי באוזן.

המסלול של תושב צפת שלקה בקורונה לאחר ששב מחו"ל, קרוב אלינו, מאוד קרוב.

את השלכותיו של נגיף הקורונה, קשה שלא לראות ברחובות. האוטובוסים הקלאסיים המובילים ל'עיר' (כינוי צפתי למדרחוב שבמעלה העיר), לא ממהרים להתמלאות ומרכז העיר דל יחסית מאדם, לצערם של בעלי-העסקים. מחר ייערכו כאן מעמדי חתונות מאולתרים בבית המדרש ערלוי שבפאתי שכונת הדרום, כמו גם בציון הרשב"י במירון, מרחק 7 דקות נסיעה מצפת.

אבל משום-מה, כאן, בצפת, הטישויים עדיין לא נגמרים. מוצרי-היסוד לא מתרוקנים מהמדפים. מרגישים אדישות מסוימת.

האמת הנה, שבצפת, המאופיינת בשלווה יתירה ובנינוחות (כפי שכבר הספקתם לחוות מתורף הדברים בטורים הרבים שנכתבו כאן), מתקשים לעכל ניחוח של היסטריה או פאניקה. החיים כאן, נוסח שוויץ, לא ממהרים להשתנות, בוודאי לא בקצב של המרכז המסחרר למדי בימים כתיקונם ובוודאי בימים שמתעקשים להיות טרופים.

אז נכון, נכון לשעת כתיבת השורות (ראשון) החברים בכולל כבר עדכנו על הקמחים שאזלו מ'בר-כל' ו'יש' (ולמען העדכון הנאות, מדפי הקמח כבר הספיקו להתמלאות במלאי חדש ובשפע רב), אבל מוצרי-היסוד רק מחכים באצילות במדפי הצרכניה שבאזור התעשייה הישן שבלב שכונת הדרום החרדית. שמנים – בשפע. אורז, סוכר ושאר מוצרי-היסוד – גם בשפע רב. אין להיסטריה הזו כל פנים בעיר השלווה הקסומה שהודפת כל לחץ; שסולדת מבלאגן וכל כיוצא בו.

או אם תרצו: ברוכים הבאים לצפת.

***

דוגמא לדבר:

כאשר רבן של ישראל מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א, עלה צפתה ערב הבחירות לפני מספר שבועות באורח נדיר והיסטורי – צפת געשה ורעשה. אולם 'תומר דבורה' שברחוב רמז דוד שהכיל קרוב ל-2,000 איש – לבש חג. העיניים נצצו-ברקו לנוכח המחזה רב-ההוד. אבל דחיפות ממש לא היו שם. מאחורי היושבים ב'מזרח', היה ריק. מלכותי שכזה. העיניים של הקהל ניצתו, אבל ה'מזרח' ממש לא. היה מין רוגע מופתי. דריכות צבאית.

זוהי צפת ואלו הם בניה. מאות רבות היו שם – ליטאים, חסידים, ספרדים, חובשי סרוגה או כיפה לבנה מאולתרת (כיפה של שבת); רחוב דוד אלעזר – עורק התחבורה הראשי של צפת נעצר למשך דקות ארוכות כאשר נצבע בשחור, כולם באו לחזות בגדול הדור ולשמוע למוצא פיו. אבל במעמד – דממת-אלחוט. מפגן של כבוד, הערצה ויראה גם יחד. תופעות-הלוואי במאורעות מעין אלו – נאלמו.

זוהי צפת היקרה שלנו. משהו אחר לגמרי מכל מה שהכרתם עד היום.

איכות-חיים כפרית בתוך העיר שהינה למעשה הבירה החרדית בגליל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רגע אחד!

קבל חינם את מגזין במה מדי שבוע!

מהווה הסכמה לקבלת דיוור. ניתן לבטל בכל עת.

מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה גיליון 75
דילוג לתוכן