התשובה הניצחת של מרן הגראי"ל שטינמן

מעשה מופלא מספר הגאון רבי גדליה הוניגסברג שליט"א, רב קהילת 'שונה הלכות' בני ברק, נכדם וחביבם של רבותינו עיני העדה, מרן הגראי"ל שטינמן זצוק"ל ויבלחט"א מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א:

אחד הנכדים שלמד בחברותא עם רבן של ישראל מרן הגראי"ל שטינמן זצוק"ל בערוב ימיו, סיפר לי, שכאשר הגיעו ללימוד המשנה בסוף מסכת קנים (פרק ג' משנה ו'): "רבי שמעון בן עקשיא אומר, זקני עם הארץ, כל זמן שמזקינין, דעתן מיטרפת עליהן, שנאמר מסיר שפה לנאמנים וטעם זקנים יקח. אבל זקני תורה אינן כן, אלא כל זמן שמזקינין, דעתן מתיישבת עליהן, שנאמר בישישים חכמה ואורך ימים תבונה", שאל את רבינו זצוק"ל: הנה, אחד מראשי השלטון שאינו שומר תורה ומצוות, אדם זקן בא בימים, מנהל את תפקידו בצלילות הדעת וביד רמה, כיצד ניתן להסביר זאת?

אמר רבינו זצוק"ל מיניה וביה, בביטול: "אח… הוא כבר הגיע לכזה גיל והוא עוד לא חזר בתשובה, יש דעתו מיטרפת עליו יותר מזה???"

 

***

 

בימים אלו בהם יהום הסער, איש את רעהו חיים בלעו, אם זה בפוליטיקה ובקרב גורמי השלטון וכך גם בכל נושא חולין שהינו זר, רחוק ומנותק מעולמה של תורה וישיבה, אין מחזה יותר יפה מאשר היכלי הישיבות הקדושות והכוללים בזמן החורף שנפתח בריתחא דאורייתא נפלאה, ומראה היכלי בתי המדרשות המלאים בלומדים, נהנים מזיו השכינה ודעתם מיושבת.

"על כל יחיד לנצל את כוחותיו, לא להסתפק בקיים אלא להילחם כדי להתעלות הלאה", אמר הגאון הגדול רבי שרגא שטינמן שליט"א, ראש ישיבות "ארחות תורה" וחבר מועצת גדולי התורה, בשם אביו, מרן הגראי"ל שטינמן זצוק"ל. "אבי היה אומר", הוסיף בדברי חיזוק שנשא בימים אלה לקראת פתיחת זמן חורף הבעל"ט, "שתפקידו של בן ישיבה להתעלות בלי הפסק".

הבה ננצל את חודשי החורף הארוכים להתעלות ביתר שאת ועוז, לגרום נחת רוח למי שאמר והיה העולם.

חורף בריא ומבורך.

 

 

צילום שוקי לרר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רגע אחד!

קבל חינם את מגזין במה מדי שבוע!

מהווה הסכמה לקבלת דיוור. ניתן לבטל בכל עת.

מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה גיליון 75
דילוג לתוכן