טיפול מתוך בחירה ולא מתוך פחד

 

זוגות רבים רוצים להגיע לייעוץ אבל לרוב הם באמת יעשו זאת רק לאחר שהקשיים מחריפים ויגיעו לנקודת משבר, חלילה.

כמוהם היו זוג שפנו לטיפול בשיאו של משבר חריף. לאחר כחצי שנה של עבודה קשה ורצינות גדולה הם הצליחו להגיע לתוצאות חיוביות שבתחילת הטיפול נראו אפילו בגדר נס, עד שבאחד הטיפולים  כאילו משום מקום שיתף הבעל כי הוא מרגיש שהטיפול לא באמת עוזר.

התנגדות כזו בתוך טיפול אינה מצב יוצא דופן, מצב שכזה מתרחש לרוב כשאחד או שני בני הזוג נכנסים לטיפול מתוך פחד, חרדה או לחץ. במקרה הזה הוא נכנס לטיפול מתוך פחד, בלית ברירה, ומתוך רצון לשמור על שלמות הבית.

מהו השינוי אותו צריך לעבור על מנת להצליח לעבור את משבר הפחד בתוך הטיפול?

על מנת לסייע לכם או למי שחווה משבר דומה באמצע טיפול, החלטתי לשתף אתכם בתובנה חשובה. ראשית עליכם להשיב על 2 שאלות חשובות מאוד:

  1. שאלת הבחירה.
  2. שאלת האושר.

בשלב הראשון נבחן את שאלת הבחירה.

במקרה שלנו המניע הראשוני להגעה לטיפול היה פחד – פחד מפירוק הבית חלילה, פחד שהילדים יפגעו, פחד שאולי לא יצליחו לשרוד את הבדידות.

סביר להניח שבשלב כלשהו בטיפול תתחיל מרדנות, מול הטיפול או המטפל. לדוגמה: "הוא לא מטפל כזה טוב כמו שחשבתי", "המטפל לא באמת מבין אותי" וכו' .

שורשה של המרדנות הוא בנקודת הפחד. שהרי הפחד מביא עמו תחושת כפייה, תחושה של "אין ברירה אני חייב ללכת לטיפול אחרת… " ההכרה בשורש הזה חושפת רובד עמוק יותר שבעצם, למרות שהם מגיעים כל שבוע ונראה על פניו שהם משקיעים את כל כוחותיהם, הם לא באמת בחרו בטיפול.

אם נחזור לזוג המדובר, הוא הרגיש שהוא הולך על כל המהלך הזה מתוך פחד שהבית יתפרק ועוד פחדים רבים. לא הייתה לו ברירה. בעומק הנפש ואולי בצורה לא מודעת הוא מרגיש שהטיפול נעשה מתוך כפייה. בלתי אפשרי לעשות שינוי אמיתי מתוך פחד, כי נדרשות לכך תעצומות נפש הדורשות התמודדות עם תהליך קשה, מייגע ומתסכל. הוא לא מצליח לחוות אושר כרגע והוא גם אינו מצליח לראות את האור שעוד יגיע מהתיקון הצפוי להם. למקום הנפשי הזה שאליו הוא צריך להגיע יש רק פתרון אחד פשוט: לעשות ההיפך בדיוק.

מה ההיפך מלפעול מפחד? לפעול מבחירה.

לפעול מבחירה פירושו של דבר שעכשיו הוא צריך להחליט שהוא מפסיק לפחד ומפסיק להיכנע לכפייה שהביאה אותו לטיפול, פשוטו כמשמעו: עליו למרוד בפחד, ובאופן פרדוקסלי דווקא המרד שלו אל מול הפחד מהאקדח השלוף הוא בעצם התקדמות טיפולית חשובה מאוד.

אך בזה לא תם התהליך שעבר הזוג, המרד הזה יעביר אותו לשאלה חשובה אחרת, שאלה שהוא יצטרך לשאול את עצמו ולענות באומץ ובכנות, עליהם לעבור שלב נוסף, אך לזאת נתייחס בטור הבא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רגע אחד!

קבל חינם את מגזין במה מדי שבוע!

מהווה הסכמה לקבלת דיוור. ניתן לבטל בכל עת.

מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה גיליון 75
דילוג לתוכן