ספר תורה חי

הגאון רבי גדליה הוניגסברג שליט"א, רב קהילת שונה הלכות בבני ברק, נכדו חביבו ומקורבו של רבן של ישראל מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א בניצוצות אור מהקודש פנימה
רבן של ישראל שליט"א בסנדקאות בברית במעונו

בליל שבת הגיע אלי אברך מבוהל וסיפר שהתפלל בחצר ביתו של אחד מגדולי התורה שאין חולק שהוא יודע את כל התורה כולה, הוא ניגש לעמוד בגלל יארצייט ובזמן שפסע 'עושה שלום' לא שם לב לרצפת החנייה העקומה ונפל. ב"ה לא אירע דבר, הרימו אותו והוא המשיך בתפילה.

האברך שהגיע היה נסער ושאל מדוע לא צריך לצום והרי הגמרא אומרת, הני בבלאי טפשאי דקיימו קמי ספר תורה, ולא קיימו קמי גברא רבה – טיפשות הבבליים שקמים מפני ספר תורה ואינם קמים מפני אדם גדול שהוא ספר תורה חי. לאותו אברך לא היה צל של ספק שצריך לצום מפני שראה ספר תורה חי נופל.

רבן של ישראל שליט"א בסנדקאות בברית במעונו

סיפרתי לו שלפני שלושת רבעי שנה שאלתי על כך את רבן של ישראל שליט"א ובתגובה אמר לי: "תלמיד חכם לא נופל".

לאחר המקרה שאירע השבת שאלתי שוב את רבינו שליט"א, והורה: "לא צריך לצום". שאלתי את רבינו שליט"א מדוע? אמר רבינו שליט"א כי "זה רק בן אדם".

***

אתמול התקשר אלי הגאון רבי יהודה אריה דינר שליט"א, רב קהילת דברי שיר מרכז בני ברק, וסיפרתי לו על המקרה ועל הוראותיו של רבינו הגדול שליט"א לפני שלושת רבעי שנה ובשבת האחרונה.

הגרי"א דינר שליט"א הטעים את הדברים באופן נפלא: לתלמיד חכם מותר להיכנס לבית הכיסא, מדוע? והריהו ספר תורה! אלא התוכן שבו תלמיד חכם אבל לא הבשר, הגידים והעצמות. ודאי שהוא מקדש את גופו אבל מה שקדוש מדין ספר תורה זה התוכן ולא הגוף. כאשר קמים בפניו, קמים לכבוד התורה שבו, לא לכבוד היד שבו ולא לכבוד השער שבראשו. ספר תורה הוא עצמו קדוש.

זהו מה שאמר רבינו הגדול שליט"א לפני שלושת רבעי שנה, "תלמיד חכם לא נופל", משום שלא התלמיד חכם נופל. וכי הרשב"א נופל? האילת השחר נופל? הדרך אמונה נופל? השונה הלכות נופל? הם לא יכולים ליפול. החלק של הבן אדם נפל, כפי שאמר לי השבת רבינו שליט"א, "זה רק בן אדם", ועל אדם שנפל אין דין לצום.

***

הכאב של רבן של ישראל שליט"א

בשבוע שעבר היה רופאו של רבינו שליט"א בבית, הוא נכנס לסלון הבית למקום לימודו של רבינו שליט"א ושאל את רבינו שליט"א לשלומו. רבינו שליט"א השיב "ברוך השם". שאל הרופא, "האם כואב לרב משהו?" השיב רבינו שליט"א "כן". מה כואב לרב? "שאני לא לומד מספיק את התוספתא".

המשיך הרופא ושאל: "יש לרב תיאבון?" השיב רבינו שליט"א "כן". שאל הרופא, "תיאבון למה?" אמר רבינו שליט"א, "ללמוד תוספתא!"…

בשבת שאל את רבינו שליט"א בנו חביבו, הגאון רבי יצחק שאול שליט"א, האם אבא צריך משהו. אמר לו רבינו הגדול שליט"א, "כן, ללמוד".

"פחד פחדים", אמר לי לאחר מכן הגאון רבי יצחק שאול שליט"א, "כל מה ששואלים את אבא, כל חפצו ורצונותיו רק חפצי שמים, רק רוחניות. כואב? שלא לומד מספיק לפי דרגתו הנשגבה מבינת אנוש. תיאבון? ללמוד. צריך משהו? ללמוד". בינו נא זאת.

תוכן קשור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד על הבמה

קבל את המגזין
ראשון למייל:

במה 69 הרב אברהם בייפוס מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה

הדבר היחיד שיכול להרגיע אותנו

משחזר נכד רבינו הגר"ח קניבסקי זצוק"ל: מלחמת תשפ"ד העירה בי זיכרונות ישנים. היינו זוג צעיר כשפרצה מלחמת המפרץ, עם האזעקה הראשונה נתקפנו חרדה איומה, ליבי

הרב נויגרשל: האחדות המפרידה

אפקט העדר

בשבועות האחרונים רבים מאיתנו חוזרים לשגרה ואפילו הדולר ירד בצורה משמעותית, מה קרה? האם אנחנו יודעים כיום איך תסתיים המלחמה בע"ה והאם היא תתפתח למקומות

עשיו וישמעאל – מה בין הנאצים והחמאס

ההסברה הרשמית של מדינת ישראל מנסה ליצור משוואה בין מפלצות החמאס, שגילו פרצופם המכוער בהשתוללות צמאת הדם שביצעו בשמחת תורה שנה זו, לבין הגרמנים הנאצים

ההבדל בין עילוי למי שאינו עילוי

דברים נפלאים משובצים בעובדות מגדולי הדורות כפי שהשיב מרן ראש הישיבה הגרב"מ אזרחי זצוק"ל * דבריהם הם זכרונם     צורב צעיר הגיע פעם אל

מבט על הפרשה: כסף השדה קח ממני

אברהם אבינו מבקש לקבור את שרה בחברון. לשם כך פונה הוא לבני חת המתגוררים במקום ומבקש את הסכמתם למהלך. הללו מסכימים לאלתר לבקשתו ואף מתארים

רגע אחד!

קבל חינם את מגזין במה מדי שבוע!

מהווה הסכמה לקבלת דיוור. ניתן לבטל בכל עת.

מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה גיליון 75
דילוג לתוכן