סמטאות של אחדות

 

מכירים את סיסמת הבחירות: "כל קול קובע"? יש מקומות שבהם היא נכונה לא רק לעת בחירות, אלא במהלך ימות השנה כולה.

בעיר צפונית כמו צפת – הקול שלך בולט, חשוב ומשמעותי. הפאזל החברתי לא יכול בלעדיך והקול שלך נדרש. בכל שמחה משפחת צפת כולה (כמובן, כל מי שבא במגע איתך), ולא משנה לאיזה חוג אתה שייך – תשתתף. אירועי ה'שלום זוכער' למשל, כה מגוונים ביהודים מכל גווני הקשת. כה מחמם את הלב לראות את זה.

כך למשל, לאחרונה פגשתי מכר שהקים במו-ידיו "כולל יום שישי"; האחר (הרב לוויסון ידידי) הקים את מניין 'נץ אשכנז' בביהמ"ד המרכזי רידב"ז בשכונת הדרום); ישנן משפחות שהקימו לפני מספר שנים גמ"ח 'עזר ליולדות' שכונתי כאשר האחת מכינה לחברתה ארוחות, ומדובר במצרך חיוני כשלא תמיד יש בני משפחה בסביבה (על זה אולי נאמר: "טוב שכן קרוב"). בכל תחום כמעט אתה החלוץ, הראשון שקופץ למים. ואם אתה לא תעשה את זה – זה פשוט לא יהיה.

במקומות רועשים המוניים, בוודאי חד-גוונים, אתה עלול "להיבלע". קולך לא תמיד יישמע ברמה. אתה אחד מתוך רבים וטובים, כולם בוודאי שווים לטובה ולברכה, אבל מעמדך בהתאם.

אבל בצפת – עיר צנועה, פשוטה ומלאת יופי אנושי – הכל נראה אחרת.

***

ולסיום, לא אוכל שלא לסיים בפרפרת נאה.

פגש אותי בפניא דמעלי שבתא ב'גן האם' החדש לאחר שיצא מבית הטבילה ידידי ר' חונא, מחסידי בעלזא-מכנובקא. הוא ביקש למסור לי ווארט לפרסום. אז הנה הוא.

"היזהרו בבני עניים" – קובעת המשנה באבות – "כי מהם תצא תורה".

וכל-כך למה?

הוא מתיב והוא מפרק, בדרך צחות: "בשל המרחק היחסי והנסיעה הארוכה הלוך ושוב, אתה יכול להביא תירוץ מצוין למה לא הגעת להשתתף בשמחת בר-המצווה של בן הדוד השלישי. מובן – גם לבעלי השמחה – שאתה לא עשוי לטרוח כל-כך. לכן בדיוק מהם – מאלו שאין להם תקציב לרכישה במרכז – תצא תורה. כי זמנם פנוי להם בהרבה בהיות והם לא צריכים ללכת לשמחות תמידין כסדרן…".

(במאמר המוסגר: בשל הביקוש העצום, המחירים בצפת עולים ומטפסים מיום ליום. כל מי שלא רוצה לזרוק כסף, צריך להזדרז ככל האפשר ולרכוש דירה בהקדם האפשרי. כל יום של השתהות – הוא איבוד כסף לריק).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רגע אחד!

קבל חינם את מגזין במה מדי שבוע!

מהווה הסכמה לקבלת דיוור. ניתן לבטל בכל עת.

מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה גיליון 75
דילוג לתוכן