אמר ה"חפץ חיים" זיע"א: "יש דבר אחד שבו אפשר לפייס את הקב"ה"

עצות ועובדות מרבותינו לקראת יום הדין הבעל"ט

 

אנו מתקרבים ליום הקדוש ראש השנה, נתבונן בדברי הסבא קדישא החפץ חיים זיע"א.

בשיחת התעוררות עצומה שנשא לפני ראש השנה, אמר ה"חפץ חיים" הקדוש בין דבריו: "האדם בא לפני הקב"ה בערב ראש השנה ומשיח לפניו לבו, ואומר, אני בא אליך בערב ראש השנה ומבקש ממך שתסלח לי על כל עוונותיי ופשעי, והקב"ה יכול לענות, מדוע שאמחל לך? והרי כל השנה אתה דבוק בתאוות רעות ומתנהג נגד רצוני, למה שאמחל לך?

"אבל יש דבר אחד שבו אפשר לפייס את הקב"ה ולרצותו שימחל. אם אני מוותר לחברי שחטא כנגדי, מעביר על מידותיי, דן אותו לכף זכות ומוחל לו על כל הרעה שעשה לי ומרחיק את השנאה מלבי ואני מכניס בי אהבת ישראל, כי אז הדברים קל וחומר, אם אני בשר ודם קרוץ מחומר אני מוחל לחברי, אזי הקב"ה בוודאי צריך למחול לי. אם אני העברתי על מידותיי ודנתי לכף זכות והייתי רחמן באותה שעה, בוודאי אבי שבשמים הרחמן האמיתי תרחם עלי ותמחל לי על כל מה שחטאתי ופשעתי נגדך".

 

"למנוע דמעה מיותרת מאלמנה"

 

מסופר על הגה"צ רבי יוסף חיים זוננפלד זיע"א, ששנה אחת סמוך לראש השנה נפטר בפתאומיות בעל התפילה של בית הכנסת בו התפלל. בא גבאי בית הכנסת לרבי יוסף חיים, לשאול את מי לקחת לבעל תפילה?

השיב הרב שלא ידאג, העניין יסודר על ידו, בע"ה.

בראש השנה שלח רבי יוסף חיים לעמוד התפילה את בנו של בעל התפילה הקודם. הדבר הפתיע את המתפללים בהיות הבעל תפילה אבל על אביו ואסור היה לו להתפלל ביום טוב. כששאלוהו על כך, השיב רבה של ירושלים: "בעזרת הנשים עומדת אלמנתו השבורה של בעל התפילה הקודם, והנה אם היתה שומעת את קולו של יהודי אחר מתפלל, הייתה נשברת יותר, ועכשיו שבמקום את בעלה שמעה את בנה, זה הרגיע אותה במקצת, ומה לא עושים כדי למנוע דמעה מיותרת מאלמנה".

 

לא הלך לישון ובליבו קפידה

 

מסופר על הגאון רבי בן ציון אבא שאול זיע"א, שמימיו לא הלך לישון ובלבו קפידה על מישהו, מלבד פעם אחת שבמקרה ההוא קרה שאותו אדם שפגע בו לא צדק, אלא ידע שהוא צודק בטענות ובטרוניות שלו כלפיו, אבל כשהגיע לומר קריאת שמע שעל המיטה שאז אומרים הנני מוחל וסולח לכל מי שהכעיס והקניט אותי או חטא כנגדי, חשב בלבו לא לומר את התפילה הזו זה לא בא בחשבון, ואז ישב זמן רב עד שניקה מלבו כל טינה כלפי אותו אדם ואז אמר את התפילה כבכל יום.

ראוי לציין, בספר אור לציון פרק ט"ו דף ק"נ וז"ל: תשובה אין לומר הריני מוחל וסולח אם עדיין יש לו טינא על אדם מסוים וכל אותם הימים שעדיין לא הסיר טינא זו מליבו ידלג נוסח זה.

תוכן קשור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד על הבמה

קבל את המגזין
ראשון למייל:

במה 69 הרב אברהם בייפוס מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה

בורו פארק פינת ישראל

בשכונות החרדיות בארה"ב שורר שקט מתוח, בבורו פארק כבר הקימו כיתת כוננות לכל תרחיש ומחוץ לשכונות תושבים חוששים לשוטט באין מפריע * ויש גם גילויי

הרב נויגרשל: האחדות המפרידה

אפקט העדר

בשבועות האחרונים רבים מאיתנו חוזרים לשגרה ואפילו הדולר ירד בצורה משמעותית, מה קרה? האם אנחנו יודעים כיום איך תסתיים המלחמה בע"ה והאם היא תתפתח למקומות

עשיו וישמעאל – מה בין הנאצים והחמאס

ההסברה הרשמית של מדינת ישראל מנסה ליצור משוואה בין מפלצות החמאס, שגילו פרצופם המכוער בהשתוללות צמאת הדם שביצעו בשמחת תורה שנה זו, לבין הגרמנים הנאצים

רגע אחד!

קבל חינם את מגזין במה מדי שבוע!

מהווה הסכמה לקבלת דיוור. ניתן לבטל בכל עת.

מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה גיליון 75
דילוג לתוכן