דברי רבן של ישראל מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א

"מיום שישי", מספר הגאון רבי גדליה הוניגסברג שליט"א, "בכל פעם כשדיברנו עם רבינו שליט"א על האסון הנורא, התבטא: 'לא יודעים חשבונות שמים'"

 

"מיום שישי", מספר הגאון רבי גדליה הוניגסברג שליט"א, נכדו חביבו של רבן של ישראל מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א, רב קהילת 'שונה הלכות' בב"ב, "בכל פעם כשדיברנו עם רבינו שליט"א על האסון הנורא, התבטא: 'לא יודעים חשבונות שמים'".

כאשר שאלנו את רבינו שליט"א במה להתחזק, אמר בכל פעם: "לימוד תורה ותפילה". בליל שבת אמר גם להתחזק באמירת ברכות בכוונה. בשבת בבוקר אמר לבנו הגאון רבי יצחק שאול שליט"א, "שנשים יתחזקו בצניעות".

בעניין זה, הוסיף הגר"ג הוניגסברג שליט"א, אפשר לציין את דברי רבן של ישראל מרן הגרא"ל שטינמן זצוק"ל, שעורר לאחר הטבח הנורא שאירע בבית הכנסת בהר נוף בירושלים: כתוב 'ולא יראה בך ערוות דבר ושוב מאחריך', אמר מרן זצוק"ל, "כמה שיותר מתחזקים בצניעות, יש יותר שכינה. כשיש יותר שכינה, יש יותר שמירה מאסונות. אם חלילה חסר בצניעות, יש 'ושב מאחריך', יש פחות שמירה, חלילה. לכן העצה להתחזק בצניעות ובזכות זה בע"ה לא יהיו אסונות".

 

***

 

עוד הוסיף וסיפר: "דבר מאוד מעניין, מרן הגראי"ל שטינמן זצוק"ל היה אומר הרבה פעמים לאחר אסונות שאירעו ושאלוהו במה להתחזק, שאת השאלה הזו כבר שאלו את מרן ה"חפץ חיים" זיע"א ואמר: אתם שואלים אותי? הגמרא בסנהדרין אומרת, שאלו את רבי אלעזר הגדול מה יעשה אדם וינצל מחבלו של משיח, ענה: יעסוק בתרוה ובגמילות חסדים. התנא האלוקי לא מצא שום אמצעי אחר שיכול להגן מהפגעים הרעים חוץ מלימוד התורה ועשות חסד.

מרן הגראי"ל שטינמן זצוק"ל הסביר שתורה כוללת הכל וגמילות חסד כוללת גם להיטיב עם השני וגם להיזהר לא להרע לשני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רגע אחד!

קבל חינם את מגזין במה מדי שבוע!

מהווה הסכמה לקבלת דיוור. ניתן לבטל בכל עת.

מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה גיליון 75
דילוג לתוכן