רשכבה"ג מרן הגר"ג אדלשטיין שליט"א: מדוע יש אסונות

רשכבה"ג מרן הגר"ג אדלשטיין: ירידת הדורות באלול

יש גמרא ביבמות, אין פורענות באה לעולם אלא בשביל ישראל. כשיש פורענות בעולם, יש צרות בעולם, זה בשביל ישראל. הצרות הם בעולם, בגויים, לא אצלנו, אבל זה בשביל ישראל. למה? אומר רש"י, לייראם, כדי שיחזרו בתשובה, אז שיהיה יראת שמים, כי אם יש פורענות בעולם – הרי זה הכל לא מקרה, הכל בהשגחה, ואם זה בהשגחה זה עבור חטא, לא סתם. ממילא, אם רואים שיש השגחה, שיש פורענות על חטאים, בגויים, לכן גם ישראל יחזרו בתשובה מתוך יראת שמים.

זה לא רק פורענות כזאת כמו שהיה השבוע בעולם, אלא כל פורענות שיש בעולם. מכיוון שרואים פורענות, רואים את משפטי השם, אז זה מוסיף יראת שמים אז חוזרים בתשובה.

אבל למה יש פעם פורענות כזאת של הכרתי גויים נשמו פינותם כמו שהיה? למה יש פורענות יותר, כל כך גדולה הפעם?

פשוט שזה כנראה תלוי לפי הצורך. יש לפעמים שמספיק בשביל ההתעוררות פורענות קטנה, גם כן אפשר, ומתעוררים מזה גם כן, אז בדרגה כזאת שמתעוררים מפורענות קטנה מספיק פורענות קטנה, אבל אם יש צורך להתעוררות יותר, או שהדרגה נמוכה מאוד ויש יותר צורך בהתעוררות, יותר לעורר, להרגיש יותר את ה'תיראי' אותי תקחי מוסר, אז יש פורענות יותר גדולה, כמו שהיה.

יש הרי פסוק המביט לארץ ותרעד ייגע בהרים ויעשנו, המביט לארץ ותרעד, אם יש רעידת אדמה זה לא סתם, זה 'המביט לארץ' ותרעד, יש מביט לארץ, המביט לארץ עשה את הרעידת האדמה, זה ה'תקחי מוסר'.

 

צילום: שוקי לרר

תוכן קשור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד על הבמה

קבל את המגזין
ראשון למייל:

במה 69 הרב אברהם בייפוס מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה

זאת התורה לא תהא מוחלפת – "כל המבזה תלמידי חכמים"

בימים אלו של ימי הפורים הורה רבינו הגראי"ל שטינמן זצוק"ל לאחד ממרביצי התורה החשובים שליט"א שיראה להזהיר את בני הישיבה לקראת ימי הפורים, שידעו "ששום

'סגולות' לפרנסה

  בפרשתנו אנו לומדים על ירידת המן. דור המדבר לא היו צריכים להשתתף בהרצאות בנושאי אמונה וביטחון בכל הנוגע לפרנסה. היה ברור ומוחשי כל כך

רגע אחד!

קבל חינם את מגזין במה מדי שבוע!

מהווה הסכמה לקבלת דיוור. ניתן לבטל בכל עת.

מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה גיליון 75
דילוג לתוכן