תסמינים רפואיים

ד"ר פקטורוביץ בטורו השבועי: העולם הגשמי ובפרט בנושאים הקשורים לגופינו מאתגר אותנו רבות אך גם ממחיש לנו את אופן העבודה הרוחנית הנכספת ולעתים הלימוד הוא קשה

התורה הקדושה מזהירה אותנו שכשיהודי יוצא מן המיצר שיהיה מוכן למלחמה. כלומר, הגעת למדרגה חדשה בעבודת השם ונדרש כח מחודש ורמז לכך במילה "אויבך" דווקא ולא "אויב", הכוונה היא כי מה שמפריע ומעכב במדרגה החדשה שונה מהותית ממה שנפגשת לפני כן.

מלחמת היצר היא חישוב מחדש בכל תנועה רוחנית ופעולה גשמית הנגזרת ממנה. משימת ההכנה למלחמה היא זאת שקובעת את הצלחתה.

על האימונים הללו הסביר בעל "באר יעקב" זצ"ל מנדבורנה, כשם שמובא בספר "השכל וידוע", כי ההכנה למצווה מקנה שכר בעולם הזה בניגוד לשכר מצווה עצמה, כי מהכנה נבראים מלאכים, האחראיים על שפע גשמי. ניתן בסייעתא דשמיא לקרב לדעת את דברי הרבי זצ"ל על ידי העובדה שהיהודי "גוזל" מזמן העיסוק בענייניו הגשמיים לצורך גבוה ועל ידי כך מכח היסוד של "מדה כנגד מדה" נוטל שפע גשמי כדין.

***

חוויה מרגשת שברצוני לחלוק עם הקוראים:

שתי נשים יוצאות רוסיה שהתקרבו ליהדות בכעשרים שנה האחרונות ומשתדלות לעלות ממדרגה למדרגה בעבודת ד' סיפרו כיצד מתכוננות לביאת המשיח וציינו נקודות הלב המחברות אותן לתיאור של תחיית המתים.

הראשונה סיפרה שבכל יום מהרהרת בשאלה אם היא תזכה להיות הראשונה שמחבקת את הוריה, להבדיל בין חיים לחיים, כשיקומו לתחיה או שאחד מהם יזכה לעשות צעד אהבה וגעגוע הראשון.

אישה שניה הסבירה שבכל יום באמירת ברכה מעין שלוש מציירת בעין שכלה במילים "והעלנו לתוכה" שהמוני ישראל עולים ברגע זה לבית מקדשינו המחודש.

לדעתי אפשר ללמוד משתי נשים צדקניות אלו יותר מדברים רבים את המושג של "המלך בשדה" בנקודת הפשטות וקרבה מוחשית ממש.

***

העולם הגשמי ובפרט בנושאים הקשורים לגופינו מאתגר אותנו רבות אך גם ממחיש לנו את אופן העבודה הרוחנית הנכספת ולעיתים הלימוד הוא קשה: שתי דוגמאות המחדדות לנו את הצורך בהתבוננות.

הראשונה, גברת שהתקשרה בשעה מוקדמת מאוד בבוקר ותיארה סימני מצב רפואי המאיים על חייה, ביקשה עצה לאיזה בית חולים לפנות ולחיזוק לקראת הבאות.

לפני מספר חודשים אותה גברת הגיעה למרפאתי עם בעלה בהשגחה פרטית לבדיקה שגרתית של אחות והתברר ששניהם סובלים מהפרעות מסוכנות בגופם כולל לחץ דם גבוה ביותר ועוד תופעות רבות. בהסברי הדגשתי לשניהם שאין מנוס מלהתחיל תהליך מסודר, בפרט שמדובר בגיל מתקדם יחסית.

זיהיתי בת צחוק אצל הגברת, המוכר לי כביטוי להדחקה עצמית ולמרות השתדלותי למנוע סיכונים בבריאותם, שניהם הלכו לדרכם ולא שבו עד כה.

הסיבוך העכשווי שפיתחה הגברת נובע באופן ישיר מחוסר התייחסות לנקודת ההכנה שהייתה כה מתבקשת.

הסיפור השני מהיום: משפחה שלמה שלקתה בנגיף הקורונה ואם המשפחה אף התאשפזה במצב קשה בטיפול נמרץ. 

במשך מספר חודשים (!) אני בעצמי והצוות שבראשותי התאמצנו להסביר להורי המשפחה עד כמה מצבם הבריאותי מצריך התייחסות מיידית ומסודרת וזכינו ליחס של טרדן כפייתי.

כשאחד מבני המשפחה עמד מולי עם דמעות בעיניים היום וביקש עצה כיצד לחלץ את אשתו מטיפול נמרץ והסברתי לו שהרי אין לי דרך לטפל בה במחלקה שאינה בראשותי, רק אז נפל לו האסימון והבין עומק הטעות.

***

היום חל יארצייט של בעל "תוספות יום טוב" זצ"ל שנלחם לבטל רכישת משרות הרבניות בכסף וזכה לעשות תקנות לעגונות כשכל מהותו הייתה להחדיר ללבבות ישראל הקדושים מה הוא "בלתי לד' לבדו". הבה נתחבר לנחלתו של הצדיק הקדוש ונבטל את השוחד העצמי המחשבתי והרעיוני שאנו מפעילים פעמים רבות ועל ידי כך משאירים את האמת חלילה וחס כעגונה. הבה נשמח בהכנה המתוקה מתוך הכרה עצמית ואהבה עמוקה לבוראנו יתברך שמו ולעצמינו כעמו הנחשק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רגע אחד!

קבל חינם את מגזין במה מדי שבוע!

מהווה הסכמה לקבלת דיוור. ניתן לבטל בכל עת.

מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה גיליון 75
דילוג לתוכן