עתיד מפחיד

הסופר והמחנך הרב חיים ולדר בטורו השבועי: ככל שהעולם מתחדש, אנו בני האדם נעשים חסרי אונים * עד שבאה הקורונה...

– 1 –

מאות נופשים שהגיעו לחופשה בבית המלון "סיהוטל ג'אגרוירט" באוסטריה – לא לפני זמן רב, כשעוד ניתן היה לטוס לכל מקום ולנפוש – ניסו לצאת מחדרם לגלישה באלפים האוסטריים, וגילו להפתעתם שהדלת נעולה – והם מוחזקים כבני ערובה בחדרם.

מתברר ש"האקרים" השתלטו על מערכת המחשוב של המלון, והצליחו לנעול את כל החדרים לכניסה ויציאה, אם המלון לא ייענה לדרישות שלהם – 1,500 אירו בתשלום במטבע הביטקוין. הנהלת המלון, בסופו של דבר, נענתה לדרישת ההאקרים ושילמה את דמי הכופר – והחדרים נפתחו.

מסתבר, שמתכנני המלון האוסטרי, כאשר בנו אותו רצו להיות יותר חדשניים ומתקדמים מהאחרים ולכן לא מצאו לנכון להתקין בו דבר ארכאי ונושן כמו "מפתחות", הם הלכו על מערכת טכנולוגית מתקדמת המבוססת אך ורק על כרטיסים אלקטרוניים. ההאקרים הצפינו את הקוד שפותח וסוגר את הדלתות וכך נותרו המנהלים חסרי אונים.

בארץ זה לא היה יכול לקרות. לא למלון שרוצה להחזיק מעמד כלכלית. אתם יודעים מדוע? בגלל העניין הישן נושן הזה ששמו "שבת". בתי המלון יודעים שאם לא יתקינו מערכת חלופית עם מפתחות "מפעם" רגלו של אדם מסורתי, דתי או חרדי, שזה רוב המדינה, לא תדרוך שם.

המלון באוסטריה סיפק עוד הוכחה למשהו שעדיין לא מדברים עליו. הסכנות שהעתיד ובעיקר ה"עתידנות" טומנים בחובם.

– 2 –

למעשה, ככל שהעולם מחדש ומתחדש, אנו בני האדם נעשים חסרי אונים.

לכאורה, אנו מתקדמים יותר ומגיעים ליכולות טובות מאי פעם, אך זו אילוזיה. כי ככל שאנו משתמשים במכשירי העתיד, אנו מאבדים את היכולות הטבעיות שלנו.

קחו למשל, את מכשירי הניווט למיניהם. הרי מדובר לכל הדעות באחד מפלאי העולם. אתה יכול להיות בכל מקום בעולם ופשוט לנווט את דרכך בשביל קטן וזעיר באפריקה, אולם, ככל שאנשים נתלים במכשירי ניווט כך הם מאבדים את הניווט האנושי.

מתי ראיתם מפה לאחרונה? בהיעדר מפות אנשים פשוט לא ידעו למצוא עצמם למרחק כמה רחובות לא כל שכן בין מדינות – באוויר, ביבשה ובים.

הידעתם כי הטייסים של היום כמעט אינם "טסים" בפועל? הם למעשה חזרו להיות "בעלי עגלה" של פעם. מלבד השלב הראשון, שלב ההסעה על המסלול לקראת המראה, כל השאר – קרי: ההמראה, הטיסה, הנחיתה והשליטה ביישור המטוס לקראתה, נעשים באופן אוטומטי.

בעוד עשרים שנה כשיפרוש אחרון הטייסים בעלי הניסיון בטיסה ידנית, מה יקרה אם מישהו ישבש את מערכות המחשבים בכל העולם או באמצע טיסה?

שלא לדבר מה יקרה אם חכמולוג אחד יחליט לוותר על התקנת מערכת הטסה ידנית כמו מתכנני המלון באוסטריה?

– 3 –

ויש את עניין המעקב והזיהוי.

עזבו את זה ש"פרטיות" תהיה מושג שיילמד בספרי ההיסטוריה, שפעם היו לבני אדם חיים פרטיים, והם יכלו ללכת, לדבר ואפילו לשמור סודות, מבלי שאף אחד ידע לאן הלכו או מה הם אמרו. כבר היום אתם יכולים לשכוח מפרטיות, אלא אם כן אתם מחרימים את הפלאפון והמחשב. שיהיה ברור שהפלאפון שלכם קולט הכול. לא לכל אחד יש את הטכנולוגיה, אך המידע נמצא איפשהו ושמור לנצח.

בעוד עשרים שנה לא יעזור לכם גם אם תחרימו. העולם כולו יהיה מצולם, טכנולוגיות מעקב – חזותי ווקאלי יתעדו כל ציוץ של עכבר, ותעודות הזהות הביומטריות ישלימו את המלאכה ויהפכו כל אחד מאתנו, מאדם למספר. כדי למצוא אתכם לא יצטרכו לעקוב פיזית או להעמיד בני אדם ליד מצלמות! רק יקישו במחשב את מספר תעודת הזהות שלכם, ואתם תצוצו בתוך שנייה מכל פינה בה אתם נמצאים בעולם.

– 4 –

המחשבה על כך נולדה לי לא מזמן, כאשר עשרים דקות לפני כניסת שבת השתררה הפסקת חשמל ברוב חלקי העיר בני ברק.

האור חזר בתוך כמה דקות, אך המחשבה נשארה.

תארו לעצמכם שמישהו פוגע בתחנות החשמל המרכזיות ובמאגרי הדלק.

תארו לכם שזה לא מסתדר חצי שנה.

תשכחו מתאורה, מתנורים, ממחשבים, ממכשירי טלפון אלחוטי. משאיות ייתקעו בשל מחסור בדלק, ולא יהיה מי שיוביל אספקה לחנויות. בשל חוסר חשמל ודלק, יתחיל מחסור במצרכים, כן, אפילו של לחם וחלב, שלא לדבר על כל המוצרים המתועשים שאנו רגילים להם ואנו נצטרך לחטוב עצים כדי להבעיר מדורות כדי לחמם מים ולבשל. נצטרך לנסוע בעגלות, להשיג תרנגולות כדי להשתמש בביצים שלהם לאכול.

זה נראה לכם הזוי? פשוט תסתכלו מה קורה היום עם נגיף הקורונה שבלם את כל ההתקדמות הטכנולוגית ברגע אחד.

מסקנה: ככל שאנחנו תלויים בהמצאות העתיד, כך אנו הופכים לרובוטיים משהו ותלויי מכשור מודרני ומאבדים את היכולת אפילו להסתדר כמו אבותינו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רגע אחד!

קבל חינם את מגזין במה מדי שבוע!

מהווה הסכמה לקבלת דיוור. ניתן לבטל בכל עת.

מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה גיליון 75
דילוג לתוכן