תקופה מאתגרת

הרב אליאב מילר בטורו השבועי: יש שיגדירו את התקופה שאנו עוברים כתקופה מאתגרת ויש שיראו בה תקופה של 'רוגע וחשיבה מחדש'. יש מי שיאמר שזה 'בלתי אפשרי' ויש שיאמרו ש'כך כדאי ועדיף'

יש שיגדירו את התקופה שאנו עוברים כתקופה מאתגרת ויש שיראו בה תקופה של 'רוגע וחשיבה מחדש'. יש מי שיאמר שזה 'בלתי אפשרי' ויש שיאמרו ש'כך כדאי ועדיף'. מה שברור שהתקופה מעוררת מחשבה וזו כבר מעלה כשלעצמה.

בשבילי, זו הייתה הזדמנות נדירה, לעלות ולהיכנס אל הקודש, לשמוע ולשאול דעת מרבותינו שליט"א, לקראת הוועידה השנתית של ארגון "לב שומע" שנערך השנה במתכונת טלפונית, בהתאם למצב.

אמנם היה נראה כי שם, במעונם של גדולי ישראל, כמעט ולא השתנה דבר, הגמרא אותה גמרא והסטנדר אותו סטנדר, ניצול הזמן גם הוא עד השנייה האחרונה, ורק בשביל לראות את המראות האלו היה שווה כל מאמץ.

השאלה שריחפה ועלתה בכל מקום היא: מה חפץ הקב"ה מאיתנו בעת הזאת? שאלה!

וכחוט השני, התקבלה תשובה אחת, כאורים ותומים: 'הקב"ה חפץ לנסותינו'. כך כפשוטו, ללמוד להתמודד בכל המצבים.

כך אצל רבן של כל בני הגולה מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א וכך אצל רבינו הגדול מרן ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין שליט"א. מרן ראש הישיבה הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי שליט"א, הוסיף שדווקא בתקופה זו אדם יקבל על עצמו מטלות, משום שדווקא בזמן זה יש סייעתא דשמיא מיוחדת. שיח מיוחד ויוצא דופן התנהל בבית מרן ראש הישיבה הגאון רבי ברוך דוב פוברסקי שליט"א. מי שהתרגל כמעט מאה שנה לראות כל תו ומאורע בחייו כאתגר וניסיון, אין אצלו שאלות.

***

רבינו מרן ראש הישיבה הגאון רבי ברוך דוב פוברסקי שליט"א, אשר נולד בבראנוביץ צמוד לישיבתו של מרן הגאון הקדוש רבי אלחנן וסרמן זצוק"ל הי"ד, סיפר כיצד עזבו את ביתם ולקחו איתם רק שק אחד ובתוכו: שמיכה, רמב"ם ומנחת חינוך. זהו!

ניסיתי לחשוב, מהם הם השאירו מאחור. חיים שלמים, חפצים וזיכרונות… אולי יש איזשהו צער בלב על רכוש? נכסים? לא! רבינו ראש הישיבה שליט"א, זוכר רק דבר אחד שרצה לקחת והצטער שלא יכל: "רבי שניאור קוטלר היה אצלינו בבית, הוא התאכסן אצלינו ונתן לי במתנה תנ"כים קטנים, רציתי גם את זה לקחת, אבל אבא (מרן ראש הישיבה הגאון רבי דוד פוברסקי זצוק"ל) אמר כי אין מקום בשק, זה נשאר שם. באנו לוילנא, ממש פליטים".

כיצד ניצלו ומדוע עזבו את בראנוביץ? האם הייתה מלחמה וסכנת נפשות? לא, ממש לא!

מספר רבינו ראש הישיבה שליט"א: באחד הימים שבתי לביתי מהחיידר ואמרתי לאבא שהיום הגיע אדם לחיידר, לקח לנו את הכובע (כיפה) ואת החומש והגמרא ואמר שמחר נבוא עם מכשיר כתיבה ומחברת. היו אלו נציגי השלטון הרוסי החדש שביקשו לחנך את הנוער בדרכם. אבא לא שהה רגע, מיד הוא אמר לאימי: 'את שומעת?! היום אנו עוזבים את בראנוביץ!'  אבא אמר לאמא היום בלילה אנחנו עוזבים את הבית, את כל הבית, את כל מה שיש".

לשבת שם בבית, עטוף ספרי קודש ולשמוע את הצער על 'תנכי"ם קטנים' שהושארו מאחור… "מעניין", חשבתי לעצמי, "מה נשאר מהרוסי 'והחינוך מחדש'… כשכאן יושב רב רבנן, ראש לכל ראשי הישיבות ומעמיד אלפי תלמידים"…

כל דור וכל מקום עם ההתנסות המיוחדת לו. זאת שמענו ממרן ראש הישיבה הגאון רבי דוד כהן שליט"א, חבר ועדת רבני "לב שומע", אשר הדגיש את חשיבות שמירת המסורת ללא שינוי והדגיש: "עם ישראל עבר ניסיונות קשים בדורות קודמים, היו תקופות הרבה יותר קשות, שביחס אליהן הניסיון הזה הוא קל. השואה לא רחוקה מאתנו, יהודים עברו משברים קשים מאוד. מתקופות הצנע והמלחמות בארץ ישראל".

ראש ישיבת פונוביז' וחבר ועדת רבני 'לב-שומע' הגאון הגדול רבי חיים פרץ ברמן שליט"א, הביא מהקדמות ספריהם של רבותינו מצוקי ארץ, רבי חיים עוזר, החזון איש ורבי איסר זלמן זצוק"ל, אשר כתבו על הקשיים שעברו במלחמות עולם ונהרות הדם שראו. "ואנו", סיים ראש הישיבה שליט"א, "יש לנו את דברי אבות דרבי נתן, פ"ג: 'יפה אחד בצער ממאה שלא בצער', שלושה ימים של לימוד עכשיו הם זכויות כמו שנה שלימה של לימוד, והסייעתא דשמיא וההצלחה בלימוד בהתאם".

אשרינו, יפתח בדורו כשמואל בדורו, "כִּי לֹא יִטֹּשׁ ד' עַמּוֹ וְנַחֲלָתוֹ לֹא יַעֲזֹב".

תוכן קשור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד על הבמה

קבל את המגזין
ראשון למייל:

במה 69 הרב אברהם בייפוס מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה

בורו פארק פינת ישראל

בשכונות החרדיות בארה"ב שורר שקט מתוח, בבורו פארק כבר הקימו כיתת כוננות לכל תרחיש ומחוץ לשכונות תושבים חוששים לשוטט באין מפריע * ויש גם גילויי

הדבר היחיד שיכול להרגיע אותנו

משחזר נכד רבינו הגר"ח קניבסקי זצוק"ל: מלחמת תשפ"ד העירה בי זיכרונות ישנים. היינו זוג צעיר כשפרצה מלחמת המפרץ, עם האזעקה הראשונה נתקפנו חרדה איומה, ליבי

הרב נויגרשל: האחדות המפרידה

אפקט העדר

בשבועות האחרונים רבים מאיתנו חוזרים לשגרה ואפילו הדולר ירד בצורה משמעותית, מה קרה? האם אנחנו יודעים כיום איך תסתיים המלחמה בע"ה והאם היא תתפתח למקומות

עשיו וישמעאל – מה בין הנאצים והחמאס

ההסברה הרשמית של מדינת ישראל מנסה ליצור משוואה בין מפלצות החמאס, שגילו פרצופם המכוער בהשתוללות צמאת הדם שביצעו בשמחת תורה שנה זו, לבין הגרמנים הנאצים

רגע אחד!

קבל חינם את מגזין במה מדי שבוע!

מהווה הסכמה לקבלת דיוור. ניתן לבטל בכל עת.

מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה גיליון 75
דילוג לתוכן