אמא, מה נמצא למעלה מן השמש?

המושג 'למעלה מן השמש' מסמל בעינינו עולמות רוחניים וטמירים, הישגים מפעימים * הסופרת יהודית פריד עם מסר מהפרשה

המושג הזה, 'למעלה מן השמש', מסמל בעינינו עולמות רוחניים וטמירים, הישגים מפעימים מביוגרפיות שקראנו על גדולי ישראל תוך תקווה קטנה שגם לנו תהיה נחלה וחלק באותו מקום, למעלה מן השמש.

בפרשת השבוע כתוב: "כי תבואו אל הארץ אשר אני נותן לכם וקצרתם את קצירה והבאתם אל עמר ראשית קצירכם אל הכהן" (כג, י) כפי שבוודאי שמת לב בתחילת הפסוק נאמר "קצירה" ובסיומו "קצירכם" מדוע רק עתה משתייכת התבואה למביא?

על הפסוק בקהלת "מה יתרון לאדם בכל עמלו…" אמר רבי יודן: תחת השמש אין לו, למעלה מן השמש יש לו. מסביר ה"פרדס יוסף" ואומר: האותיות שהן למעלה מן השמש – אחריהן בסדר הא"ב הן ש-ת מ-נ ש-ת, תתן!

שהרי, גם אם נעבוד בכל מאה ועשרים שנותינו על קניינים גשמיים בסופו של דבר לא יישאר דבר ברשותינו. רק מה שנתן ונעניק הלאה הוא זה אשר יהפוך להיות בגדר "קצירכם", חלקנו מכל עמלנו.

ידוע הסיפור על אחד מגדולי ישראל שצעד בבוקר עם תלמידיו ברחוב ואישה ממהרת נתקלה בו בחוסר תשומת לב. התלמידים הרגישו בכך חוסר כבוד ומחו על כך. הרב היסה אותם באומרו: "אותה אישה, מאז שפקחה את עיניה בבוקר ועד עתה לא עשתה למען עצמה דבר, רק טרחה ודאגה למשפחתה, ואני שלא עשיתי דבר היום למען הזולת, איך אוכל לבוא אליה בטענות?"

כמובן שהערכתו של אותו גדול את עצמו נבעה מענוותנותו העצומה, אך אל לנו להתעלם מההערכה שביטא לדמותה של האם היהודיה, זו שעמלה מבוקר עד ליל למען מטרה אחת: לתת ולתת ולתת.

ואותה נתינה מתמשכת שלנו, שיהי רצון ונזכה לאחוז בה עד מאה ועשרים, היא זו שתעניק לנו יתרון ונחלה שם, למעלה מן השמש!

תוכן קשור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד על הבמה

קבל את המגזין
ראשון למייל:

במה 69 הרב אברהם בייפוס מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה
קבלת התורה בגטאות במסירות נפש

קבלת התורה בגטאות במסירות נפש

שלום לכם קוראים יקרים ואהובים ברוכים השבים, מאמר זה יופיע ברצות ד' סמוך ונראה לחג השבועות, חג מתן תורתנו הקדושה, מאמר שכזה ראוי לעניות דעתי

שבוע של דיבור בנחת

שיחה זוגית היא שיחה מתוכננת מראש ובה משוחחים בני הזוג על מגוון נושאים שונים. בשיחה משותפת אנו משתפים בחוויות שכל אחד מבני הזוג עבר, אנו

לשובע ולא לרזון, בזכות רבי ישעיה * ראיון

כמה מקררים יש לכם בבית?

דמיינו שאתם גרים בבית עם 4 קומות, ויש לכם 4 מקררים – אחד בכל קומה, כשבכל מקרר נמצאים מוצרים אחרים. הגיע זמנה של ארוחת הבוקר,

מושיען של ישראל: סיפורי הוד מהרה"ק רבי מאיר מפרמישלאן זי"ע ליומא דהילולא

מושיען של ישראל: סיפורי הוד מהרה"ק רבי מאיר מפרמישלאן זי"ע ליומא דהילולא

מגדולי מנחילי תורת החסידות ומשובבי נתיבות דרכה הקדושה, שעמל בסלילת מורשתה הברוכה להמוני בית ישראל, נמנה איש-הפלאות ומשדד-מערכות, מלאך-אלוקים וחכם-הרזים, רבינו הרב הקדוש רבי מאיר'ל

רגע אחד!

קבל חינם את מגזין במה מדי שבוע!

מהווה הסכמה לקבלת דיוור. ניתן לבטל בכל עת.

מגזין במה - מגזין תוכן חרדי לבית ולמשפחה גיליון 75
דילוג לתוכן